Jak założyć akwarium?
Założenie akwarium – pierwszego czy kolejnego – zawsze jest dużym wydarzeniem w życiu akwarysty. To przecież okazja do stworzenia zachwycającego swoim bogactwem i estetyką wizualną środowiska wodnego! Przy tym nie podlega dyskusji, że do tego przedsięwzięcia należy odpowiednio się przygotować. Chodzi przecież nie tylko o naszą radość, ale też dobrostan fauny i flory, które bierzemy w swoją opiekę. A zatem – jak założyć akwarium krok po kroku? Wyjaśniamy w tekście.
Jak założyć akwarium krok po kroku
Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak założyć akwarium, należy na samym wstępie określić kilka kwestii. Decydujące znaczenie ma wielkość zbiornika akwarystycznego. Początkujący zastanawiający się, jak założyć małe akwarium, powinni mieć na uwadze, że wbrew pozorom niewielki zbiornik nie zawsze jest odpowiednim wyborem dla amatorów. W tak ograniczonej przestrzeni problematyczne może bowiem okazać się zadbanie o równowagę w wodnym środowisku. Optymalne na początek będą zatem akwaria średniej wielkości o podstawie w kształcie prostokąta.
Ponadto, głowiąc się nad tym, jak założyć akwarium krok po kroku, powinniśmy ustalić, gdzie w naszym domu umieścimy zbiornik akwarystyczny. Najlepiej, by było to miejsce położone z dala od okna, w zacienionej części pokoju. A także z dala od źródeł ciepła, które mogą zaburzyć równowagę biologiczną środowiska wodnego. Promieniowanie słoneczne może natomiast prowadzić do nadmiernego rozwoju glonów. Istotne również, aby zadbać o spokój ryby.
Równie ważne jest zadbanie o właściwe podłoże do akwarium. Choć można umiejscowić zbiornik na specjalistycznej macie na dowolnej szafce (o ile będzie ona solidna, równa i nie wpłynie negatywnie na temperaturę wody w zbiorniku), rozwiązaniem wartym rozważenia są specjalistyczne szafki pod akwaria. Szeroka oferta mebli akwarystycznych w sklepie Diversa pozwoli każdemu zainteresowanemu znaleźć model współgrający z wystrojem pomieszczenia oraz wielkością zbiornika.
Jak założyć pierwsze akwarium? Podstawowe wyposażenie
Jak założyć pierwsze akwarium? Aby móc zapewnić zamieszkującym akwarium organizmom właściwe warunki do życia, niezbędny okaże się zakup specjalistycznego wyposażenia. Zaliczamy do niego:
- Filtr pozwalający zachować odpowiednią czystość wody (do wyboru mamy filtry wewnętrzne i filtry zewnętrzne).
- Grzałki umożliwiające utrzymanie w zbiorniku akwarystycznym odpowiedniej temperatury (polecamy zwłaszcza grzałki z termostatem).
- Odpowiednie oświetlenie akwarium.
- Napowietrzacz (nasyca wodę odpowiednią ilością tlenu, może stanowić element filtra).
Jak założyć akwarium? Odpowiednie warunki dla ryb i roślin
Rzecz jasna zastanawiając się, jak założyć pierwsze akwarium, trzeba zapoznać się z wymaganiami poszczególnych gatunków ryb. Te dotyczą m.in. kwestii takich jak wielkość zbiornika akwarystycznego, temperatura wody czy równowaga biologiczno-chemiczna panująca w akwarium. Oczywiste wydaje się również, że zachodząc w głowę, jak założyć akwarium morskie jako początkujący, lepiej skupić się na gatunkach łatwych w hodowli. Powinniśmy oczywiście zawsze pamiętać o tym, żeby najpierw zadbać o odpowiednie środowisko, a dopiero później wpuścić do akwarium ryby!
Jak założyć akwarium roślinne – podłoże i dekoracje
Właściwe podłoże w akwarium ma kluczowe znaczenie dla roślinności wodnej. A flora wodna okaże się niezbędna nie tylko w przypadku, gdy interesuje nas to, jak założyć akwarium roślinne w pełni nastawione na jej okazy. Rośliny bowiem stanowią nieodłączny element wszystkich ekosystemów. Wspierają oczyszczanie wody, a zatem dbają o równowagę biologiczną w zbiorniku, a także zapewniają schronienie wielu gatunkom ryb. Wybierając podłoże do akwarium, można zdecydować się na żwir lub piasek, jak również na aktywne substraty. Należy uwzględnić, że poszczególne typy podłoża mogą w określony sposób wpływać na parametry wody.
Po przygotowaniu podłoża do akwarium możemy przejść do kolejnego działania związanego z tym, jak założyć akwarium krok po kroku. Mowa o dekoracjach, które nie tylko pełnią istotną funkcję estetyczną, lecz również zapewniają miejsce do odpoczynku licznym gatunkom ryb, które wymagają tego typu atrakcji w swoim otoczeniu.
Jak założyć akwarium dla bojownika?
Ten popularny gatunek ryb akwariowych dobrze odnajduje się w zbiornikach o pojemności minimum 15-20 l dla jednego osobnika czy około 40 l dla parki. Istotne, aby było ono wykonane ze szkła o dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne, a także posiadało pokrywę. Pozwoli nam ona zyskać pewność, że podczas naszej nieobecności ryba nie opuści zbiornika. Pamiętajmy o zadziornym charakterze bojowników. Ryba ta nie odnajduje się dobrze w tłumie, dlatego powinniśmy unikać zestawiania jej z rybami swojego gatunku tej samej płci i innymi agresywnymi rybami podgryzającymi płetwy. Bezpiecznym towarzystwem dla niej będą niewielkie rybki ławicowe. Myśląc o tym, jak założyć akwarium dla bojownika, należy też pamiętać o zapewnieniu rybie odpowiedniej roślinności oraz bezpiecznego schronienia.
Jak założyć akwarium dla błazenków?
W przeciwieństwie do bojowników błazenki są rybami społecznymi. Oznacza to, że możemy hodować je w mniejszych lub większych grupach (wtedy nieodzowne okaże się większe akwarium, nawet 150–200 I). Także w tym przypadku należy zadbać o zapewnienie rybom odpowiedniej roślinności oraz wymaganych schronień. Należy pamiętać, że błazenki wyjątkowo dobrze czują się w towarzystwie ukwiałów, z którymi wchodzą w relacje symbiozy. Zastanawiając się, jak założyć akwarium dla błazenków, musimy pamiętać też o doborze właściwego podłoża. Odpowiedni dla nich będzie piasek koralowy.
Co dalej?
Ustaliliśmy już zatem, w dużym skrócie, jak założyć akwarium. Co dalej? To dopiero początek przygody. Na naszych barkach spoczywa przecież troska o dobro mieszkańców zbiornika. Musimy nie tylko regularnie karmić ryby, ale też dbać o właściwe parametry wody, czystość zbiornika oraz stan dekoracji. W trosce o dobro ryb i roślin akwariowych powinniśmy również pamiętać o regularnych przeglądach elementów wyposażenia zestawu akwarystycznego. A także o nieustannej edukacji na temat naszych ulubionych gatunków wodnych stworzeń! Zachęcamy do zapoznania się z polecanymi przez Diversa zestawami akwarystycznymi Startup LED.