Terraria

( ilość produktów: 38 )

Terrarystyka to niesamowita i angażująca pasja, dająca możliwość obcowania z egzotycznymi zwierzętami, obserwowania ich rozwoju i fascynującego behawioru. Podstawowym elementem każdej hodowli jest oczywiście terrarium. Wybór odpowiedniego terrarium pozwala zapewnić gryzoniom, gadom, płazom oraz bezkręgowcom odpowiednie warunki, zbliżone do ich naturalnego środowiska. Jak wybrać najlepsze terrarium dla każdego gatunku zwierząt egzotycznych?

Terraria dla gadów - jak wybrać odpowiednie?

Rozmiar terrarium dla gadów lub płazów należy oczywiście dostosować do potrzeb i wielkości danego gatunku. Niezbędna jest także doskonała wentylacja, pozwalająca kontrolować temperaturę i wilgotność w jego wnętrzu. Zarówno w przypadku gadów jak i płazów, stosuje się zazwyczaj poziome terraria szklane. Tego rodzaju terraria standardowe są wygodne w czyszczeniu, pozwalają w prosty sposób usunąć smugi i zacieki, a przy tym umożliwiają swobodną obserwację zwierzęcia.

Zwierzętami chętnie wybieranymi zarówno do amatorskiej, jak i profesjonalnej hodowli terrarystycznej są gekony. Popularne wśród hodowców gekony lamparcie oraz orzęsione osiągają wielkość około 20 cm, dlatego terrarium dla gekona, w przypadku pojedynczego zwierzęcia, powinno mieć wymiary co najmniej 40x45x60 cm. Taki rozmiar pozwoli na odpowiednie zaaranżowanie go przy pomocy niewielkich skał, gałęzi lub roślin. Aby większe gady mogły się prawidłowo rozwijać, potrzebują znacznie większej przestrzeni.

Jak wybrać odpowiednie terrarium dla żółwia? Wszystko zależy od gatunku. Terraria dla żółwia wodno-lądowego muszą być trwałe i szczelne, ponieważ ich część zostanie wypełniona wodą, w której zwierzę spędza większość czasu. Musi być na tyle duże, aby można było zaaranżować w nim wystającą ponad powierzchnię wody wyspę, na której zmieści się dorosły osobnik. Jednym z najpopularniejszych gatunków żółwi hodowlanych jest żółw stepowy. Dla zapewnienia mu najlepszych warunków należy wyposażyć się w terrarium o wymiarach 100x40x50, wypełnione piaskiem, ziemią i żwirem.

Jakie terrarium będzie najlepsze dla kameleona?

Kameleony to zachwycające gady, fascynujące pięknym wyglądem i ciekawymi zwyczajami. Są jednak wymagające w hodowli i niezwykle ważne jest, aby zapewnić im warunki, które umożliwią prawidłowy rozwój i pozwolą uniknąć chorób. Terraria dla kameleona wyróżniają się orientacją pionową i dużymi wymiarami. Dorosły osobnik może wraz z ogonem osiągnąć długość nawet 50 cm, dlatego wysokość terrarium może wynosić nawet 150 cm, tak aby zwierzę mogło bez problemu wspinać się na konary i korzenie.

W wyborze odpowiedniego terrarium dla kameleona kluczową kwestią jest wentylacja. Dobra cyrkulacja powietrza pozwala zachować niewielką wilgotność wewnątrz zbiornika. Zastosowanie trwałej, aluminiowej siatki, zapewnia stały dostęp do świeżego powietrza. Wysokie terraria są łatwe w aranżacji i umożliwiają wygodny montaż profesjonalnej lampy grzewczej, wodospadów, oraz naturalnych krzewów i niewielkiego drzewka do wspinania.

Profesjonalne terraria dla bezkręgowców

Wśród bezkręgowców hodowanych w terrariach od wielu lat największą popularnością cieszą się patyczaki oraz pająki, a to za sprawą niewielkich potrzeb żywieniowych oraz przestrzennych. Terrarium dla jednego patyczaka powinno być zaledwie 2,5 raza większe od długości odwłoku dorosłego osobnika. W przypadku 3 lub 4 dorosłych osobników, terraria dla patyczaków powinny mieć wymiary 40x30x30 cm.

Terraria dla pająków muszą wyróżniać się dobrą wentylacją oraz wygodnym otwarciem, umożliwiającym swobodny dostęp do zwierzęcia, ale także uniemożliwiającym jego ucieczkę. Pająki nadrzewne wymagają zastosowania terrarium pionowego, natomiast naziemne i podziemne potrzebują standardowych, szklanych terrariów poziomych.

Wytrzymałe terraria dla gryzoni

Małe ssaki to niezwykle wdzięczne zwierzęta, których hodowla oferuje wiele satysfakcji. Szklane terraria dla gryzoni zapobiegają wydostaniu się zwierzęcia na zewnątrz i są łatwe w utrzymaniu czystości. Gryzonie do prawidłowego rozwoju potrzebują sporej przestrzeni i dużej ilości akcesoriów, takich jak zabawki, korzenie i roślinność, dlatego terrarium dla chomika powinno mieć długość około 100 centymetrów. Istotna jest także dobra cyrkulacja powietrza, niwelująca zbieraniu się wilgoci wewnątrz terrarium.

Niezależnie od tego, czy poszukują Państwo terrarium dla gadów, płazów, gryzoni czy bezkręgowców, w ofercie sklepu internetowego Diversa dostępny jest szeroki wybór terrariów, dostosowanych do szczególnych wymagań wszystkich gatunków zwierząt egzotycznych. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem.

pixel